שְׁאֵלָה:
מתייחס באופן חד משמעי ל"חריפות "
Flimzy
2016-05-06 15:36:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

כל מי שאוהב (או שונא) אוכל חריף היה במצב: אתה במסעדה, חמותך מכינה ארוחת ערב, או שאתה מכין ארוחת ערב לחברה הכי טובה שלך, והשאלה מגיעה למעלה:

כמה חריף אתה רוצה את זה?

אבל איך אפשר לענות (או לשאול) את השאלה הזו באופן חד משמעי?

אני מודע ל סקאלת Scoville, אך זה חל על מרכיב ספציפי (יבש) במתכון, ולא על המנה המוגמרת (שבדרך כלל תדלל אפילו את הפלפלים החריפים ביותר).

לעתים קרובות מסעדות מדרגות מנות בין 1-5 "כוכבים", "פלפלים" או יחידות פיקנטיות אחרות, אך גם מערכת הדירוג הזו משתנה מאוד לפי מדינה, אזור או אפילו המסעדה הספציפית. מה שהוא "5 כוכבים חריף" בהולנד, יכול להיות "חריף 2 כוכבים" במערב ארה"ב, למשל.

האם יש דרך חד משמעית לדון בחריפות של מנה ?

לא אכפת לי אם אצטרך לקחת 5 דקות להסביר את השיטה הזו לאמי בפעם הבאה שאבשל עבורה, או למלצרית בפעם הבאה שאזמין פאד תאי. המפתח הוא שעליו להיות (בעיקר) חד משמעי בתקשורת של רמת התבלינים / חריפות המועדפת על צלחת.

האם דבר כזה קיים?


כהקבלה , אפשר לתאר את המתיקות של משקה או קינוח ביחס לפריט ידוע, כגון סוכר שולחן, דבש או אפילו קוקה קולה. "אני רוצה תה קר ממותק, אבל רק חצי מתוק כמו קולה." אמנם לא מדויק, אך זו (בעצם) בקשה חד משמעית. נקודת התייחסות דומה ונפוצה לשימוש בעת דיון בחריפות תספק אותי.

המלצרית בטח תדאג שתקדיש לה 5 דקות להסביר לה מערכת לדירוג תבלינים. ביסודו של דבר: לא, אין שום שיטה מכיוון שחוויית התבלינים של אנשים היא סובייקטיבית מאוד ומשתנה בהתאם לחשיפה. מנה שלדעתך חריפה "בינונית" עשויה להיראות מתונה למדי שנה לאחר מכן לאחר שאכלת שפע של צ'ילי, כך שזה אפילו לא עקבי בקרב אנשים.
@logophobe: החריפות האובייקטיבית של המנה לא משתנה במהלך שנה. וזו הנקודה בשאלתי. אני שמח להתאים את דירוג "החריפות האובייקטיבית" המועדפת עלי ככל שהטעם שלי משתנה. אבל הטעם שלי לא אמור לשנות מערכת דירוג כה חד משמעית / אובייקטיבית.
סולם סקוביל עדיין יחול טכנית; זהו מדד תפיסתי לכמות מי הסוכר הדרושה כדי לנטרל את "צריבת" המזון הנתפסת, כך שתוכל * להשתמש בה למדידת צלחת מוגמרת, בתיאוריה. אבל בהצלחה להביא מסעדה לעשות זאת.
מעולם לא שמעתי מישהו מבקש תה קר ממותק עם "חצי מתוק כמו קוקה קוקה". שמעתי שממתיקים קלות או אנשים לא מתוקים ומביאים אליהם סירופ או ממתיק. וגם אז, אני לא בטוח שהמטרה הזו - יש לי חברים שלא יכולים לשתות לגימה אחת של קוקה מבלי להתלונן על החריף שלה בטירוף ואילו אחרים לא מבחינים במתוק שלה.
@Batman: קוקה חריפה?
@logophobe למעשה, הסולם [Scoville] (https://en.wikipedia.org/wiki/Scoville_scale) הוא גם לא ממש על מי סוכר * נגד "הכוויה", אלא יותר על כמה אתה צריך לדלל משהו לפני הקפסאיצין בה נופל מתחת לסף שניתן לזיהוי. - אבל הנקודה שלך עומדת שאתה יכול לתת טכנית דירוג Scoville למנה מוגמרת.
@Batman "אנשים לא מתוקים ומביאים אליהם סירופ או ממתיק." זהו ... פשוט ... לא.
אני כן צריך לצחוק מהאנלוגיה שלך בהולנד לעומת ארה"ב - המערב התיכון הוא תפל סטריאוטיפי, ובוודאי שאין לו שום דבר כמו המטבח האינדונזי שנמצא ברחבי הולנד. אחרי שגרתי 3 שנים באמסטרדם, אני מוצא שהצ'ילי הירוק בניו מקסיקו בדרך כלל לא מספיק חם. נו טוב. אבל הנקודה נלקחת היטב - צריך להכיר את המסעדה לפני שתוכלו להבין באמת את הסקאלה החריפה שלהם, וראיתי שמצחיקות מתרחשת כאשר (נגיד) טקסנים טוענים שהם יודעים מה זה אוכל חריף ומקבלים משהו מוגש לוהט להם.
@JonCuster יש גם מסעדות אינדונזיות במערב המערב התיכון :) עם זאת, לעיקר, חריפות של מנה יכולה להשתנות לאורך כל השנה. החריפות של הפלפלים שונה בהתאם לזמן הקציר, לתנאי הגידול וכו ', אשר כולם יכולים להשפיע על המנה.
@SourDoh - עדיין לא אכלתי במסעדה אינדונזית בארה"ב שמתקרבת לאמסטרדם - הם משופעים לנורמות האזוריות, ומערב התיכון אינו חריף!
@JonCuster: אני מניח שהתייחסתי לאוכל ה"מקסיקני "בהולנד. אני לא יודע לגבי המטבח האינדונזי. אין ספק שהחרדל בהולנד חריף יותר מאשר בארה"ב!
אוי יקירי - המקסיקני היה נורא!
חד משמעית אינה ציפייה סבירה. המנה האחרונה תהיה סובייקטיבית ואנשים שונים יהיו בעלי טעם שונה. אתה הולך לקבל הסכמה כללית אבל עדיין הרבה שונות.
הבעיה בהתייחסות לרמת התבלינים אינה רק מעורפלת מכיוון שרמות התבלינים הן, אלא גם בגלל שאנשים כן. לעצמי אני תמיד מבקש רמת תבלינים אובייקטיבית באמת - ספציפית אפס, רגיל, ללא תבלין בכלל. ניתן למדוד את הסכום הזה, ואין הרבה מקום להתנועע ב"אף אחד ". אבל רמות שקיבלתי בעצם יכולות להיות מופרכות עד כדי גיחוך, צ'ילי בכל המנה, מספיק תבלין בכדי לשרוף לשונות במשפחה שלי (שאוהבות חריפות), כי יש אנשים שמאמינים ש"עבור הטעם "הוא כישוף קסום שיהיה להפוך את הצ'ילי ל"לא נחשב ". * אנשים * אינם חד משמעיים.
שבע תשובות:
rumtscho
2016-05-06 18:46:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

פיקנטיות היא תפיסת טעם, וככזו, היא פשוט סובייקטיבית. אין שום דרך ליצור סולם אובייקטיבי לדירוגו.

קראתי את התגובה שלך על "חריפות אובייקטיבית", אבל זה לא משהו שיכול להתקיים. זה מבוסס על ההנחה השגויה שהחריפות שאתה תופס היא מדידה של 1: 1 של איכות מזון כלשהי. זה לא נכון. גם מאכלים עם אותה כמות של קפסאיצין יהיו בעלי טעם חריף שונה לאותו אדם, או אותו אוכל יכול לטעום חריף שונה לאותו אדם בשתי ארוחות נפרדות. אז לא, כל המאזניים יהיו סובייקטיביים, עם כל ההשלכות הרגילות של מאזני דירוג סובייקטיביים.

הדרך היחידה לשפר תשובה זו תהיה קישורים למאמצים לזהות את מגוון התגובות האנושיות לקפסאיצין.
@DerrellDurrett אין לי קישורים כאלה. אך לאתרי Stack Exchange אין דרישה שכל המידע הרלוונטי יכלול בתשובה אחת. נהפוך הוא, תשובות חלקיות נחשבות לתשובות ומעודדות אותן! אם יש לך (או למישהו אחר) מידע זה, אנא פרסם תשובה נוספת, זה ראוי לקוראים ולהצביע.
נראה שרשימה זו מכילה מחקרים רלוונטיים: https://scholar.google.com/scholar?q=related:M2Fh0z0K8-MJ:scholar.google.com/&hl=iw&as_sdt=0,6&as_ylo=2012&as_vis=1 לא התנגנתי תשובה, רק מציע דרך לשפר את תגובתך, בהתחשב בכך שזה נושא למחקר הנוכחי.
Batman
2016-05-06 15:44:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אני לא חושב שיש מערכת חד משמעית - למשל, במקומות התאילנדים בעיר שלי בלבד יש מערכות שונות מאוד לדירוג כמה חמות המנות שלהם (ולכן חם במיוחד במקום אחד הוא מדיום במקום אחר, לדוגמא; זה יכול להיות חלקית בגלל מיקום ובכך קהל הלקוחות שלהם). זה לא כמו שמסעדות עושות איזושהי מדידה אנליטית על חריפות המזון שלהן, מכיוון שהיא משתנה בהתאם למרכיבים (לפעמים הפלפלים שלך קלים בעוד שאחרים לוהטים), ולכן סביר להניח שזה מכויל למה שאוכלוסיית המקום סובלת. בנוסף, גם אם הייתה מערכת מורכבת יותר מ"אין תבלין, קל, בינוני, בינוני חם, חם, חם במיוחד "או שווה ערך במספר צ'ילי, זה לא כמו שצוות המלצרים או השפים יוכלו לעמוד בזה. בצורה סבירה.

במקרים מסוימים, אתה יכול להזמין אוכל ללא חום (או ברמת חום נמוכה יותר שלדעתך יהיה מקובל עלייך) ולקבל את הדברים החריפים בצד (למשל בצורה של רוטב צ'ילי כלשהו ). לאחר מכן תוכל להוסיף אותו לרמה מתאימה לך לאחר שניסה את האוכל. זה אולי לא טעים כאילו היה מבושל במנה, אבל על ידי הגדרת הבר בצורה הולמת, אתה אמור להיות מסוגל להגיע למשהו נסבל.

Joe M
2016-05-06 21:25:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

הבחירה הטובה ביותר, לדעתי, היא לא לנסות לתקשר - אלא לבקש טעימה! מקומות שמשתמשים ברטבים חריפים ככל הנראה יהיו מוכנים לתת לכם טעימה קטנה מהרוטב (מכיוון שרטבים חריפים מכינים בדרך כלל מראש, וגם אם לא, הם עשויים להכין את המנה לאדם אחר בשלב כלשהו).

וגם אם אתה שואל על משהו שאינו טעים באמת ("כמה חריף מאקי הטונה החריף שלך") וכו ', אתה יכול לבקש טעימה של רוטב ש הוא חריף ואז השתמש בכדי לכייל.

אמנם תיאור טכני קצר, אך זו התשובה המועילה ביותר באופן פרגמטי, ולכן אני מקבל זאת. הצבעתי תשובות אחרות, גם במקומות המתאימים. תודה לכל מי שסיפק תשובה.
Chloe
2016-05-07 01:02:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

לא, אין דרך אובייקטיבית מלבד סולם הסקוויל או מדידת שומות הקפסאיצין לגרם, מכיוון שאנשים מאבדים רגישות לחריפות ככל שהם מתרגלים לזה. הייתי מתאר כיצד פיקנטי אתה רוצה משהו לפי סוג הפלפל אתם רגילים. אם אתה יכול לאכול habañero, אז תגיד להם שאתה רוצה אותו hañero חריף.

pepper scale
לחץ כדי להרחיב

הבעיה בשימוש בפלפל כמדד היא שפלפלים לא כולם נוצרים שווים. החריפות של הפלפל יכולה להשתנות מפלפל לפלפל, מאותו צמח. וזה יכול להשתנות עוד יותר לפי אזור שבו הם גדלו. היו לי ג'לפינוס חם מדי מכדי לאכול ישר במקסיקו לפעמים. באירופה, בקושי אוכל לטעום ג'לפניו מקומית.
frank
2016-05-08 16:17:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

כפי שציין רומצ'ו, תפיסת החריפות היא סובייקטיבית לחלוטין. אבל אם היה לך תקן, איך היית סטנדרטי אותו? כיצד השף יעמוד בתקן? ואז, כשתשיג את מה שמתאים באופן אובייקטיבי לתקן שביקשת, איך תדע שיש לך את זה? מעל הכל, האם תרצה את הטעם?
ראשית, תקן אותו: אתה לוקח קצת קנה מידה. זה יפחת למדידה אובייקטיבית של קפסאיצין, וכל תרכובת אחרת שתתרום לטעם חריף. טוב ויפה. מי מקנן כל פלפל? שני פלפלים זהים למראה וסוג עשויים להיות בעלי ריכוזים שונים של קפסאיצין. תבלינים טחונים יהיו גרועים עוד יותר. איפה שאני גר, אחת הבעיות של קניית תבלינים בשוק היא לדעת שמורכבים בארוחה מלח או תירס.
שפים טובים הולכים לפי טעמם של האוכל כשהם מכינים אותו. זה חל במיוחד על בישול פיקנטי - הרעיון של מדידת תבלינים במיליגרם לא יעלה על דעתו של שף טוב, מכיוון שהתוצאה הסופית תהיה כל מה שחשוב.
כשסוף סוף תקבל פיקנטי סטנדרטי, מכויל, שקול ומדוד. , הטעם ישתנה בהתאם למה שבושל איתו, מה אכלת קודם, מה אתה אוכל אחרי, אם אתה שותה עם אלכוהול - מספר כלשהו של גורמים. ואז בשביל מה הסטנדרט שלך נחשב?
מה שאתה באמת רוצה זה ליהנות מהאוכל שלך. אם אתם מבשלים לעצמכם, קחו את זה ברצינות, הקשיבו לאוכל, טעמו מדי פעם כדי לוודא שאתם הולכים לכיוון הנכון. אם אתם אוכלים במסעדות, מצאו אחד שעושה דברים כמו שאתם אוהבים, והיו מוכנים להיות מאושרים לפעמים ולעתים נדירות, קצת מאוכזבים. ואם את אוכלת אצל חמותך, תמיד תודי לה בחיוך ובחנופה קטנה, אבל לא יותר מדי, אז כולכם נהנים מהארוחה!

Paulb
2016-05-08 18:57:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אין דרך לנהל את השיחה הזו על בסיס עקבי ללא עמימות. יתכן שתגלה שאתה יכול במסעדות מסוימות שמבינות אותך היטב, אך לעולם לא תמצא ש מידה אחת מתאימה לכל דרך של התקשרות בין זיקה לשימוש בתבלינים.

זה בגלל שהשניים למשתנים יש שונות אדירה באוכלוסייה:

  • הסובלנות האישית של הסועד והתיוג לרמת התבלינים משתנה מאוד

דוגמה: אני יכול לאכול אוכל חריף מאוד ואפילו לא שם לב לזה. אבא שלי היה מדגם מאותה מנה והיה מתקומם ברמת התבלינים. אבל שנינו היינו אומרים אני אוהב את זה חריף בינוני .

ואתם צודקים, Scoville לא מתייחס ל- Q. Scoville מטפל בחום חריף. אני מחשיב חום (או פלפליות) כתת-משנה של חריף. ישנם מאפיינים אחרים של פיקנטי שאינם חום חריף, כמו מעט קארי, רמת שום ובצל ושימוש בצמחי מרפא.

ניסיתי לחשוב על דרך לתקשר סובלנות התבלינים ושינוי תרשים זה מעולם הרפואה עלו במוחנו: enter image description here

אבל כמו שאמרתי קודם, אבי ואני היינו מתייגים כ -5, אבל הוא ברור שיש לו סובלנות נמוכה ממני.

Bunny FooFoo
2016-05-08 20:09:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אמנם 'חום' הוא סובייקטיבי במקצת, אך רוב האנשים שמבשלים עם תבלינים מבינים את הרעיון של התאמת רמת החום בהתאם לחיך של אחרים. פשוט אומר "קל", בינוני, חריף, או סטירה לאמא שלך. הפנים שלי בוערות! הדבר הנוסף לעשות הוא פשוט לקחת את הנסיעה ולאכול אותה כמו שהיא מוכנה. אחת הדרכים המוכחות לצנן את החום היא לנסות חלב, אז תישאר קצת חלב בהישג יד אם אתה יודע שאתה הולך לאכול אוכל חריף.שאלה ותשובה זו תורגמה אוטומטית מהשפה האנגלית.התוכן המקורי זמין ב- stackexchange, ואנו מודים לו על רישיון cc by-sa 3.0 עליו הוא מופץ.
Loading...