שְׁאֵלָה:
האם סיר זכוכית בורוסיליקט בטוח לשימוש בכיריים?
Hawkeye
2019-11-27 04:57:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

ראיתי שאלות דומות לגבי פיירקס, אך לפי הבנתי פיירקס המיוצרת בארצות הברית מיוצרת כעת מ- זכוכית מוגזת של סודה ליים, אז אני לא שואל על כך.

עדכון: כדי לענות על שאלה דומה: התשובה ל שאלה על פיירקס הייתה קודם כל שאלה כללית על פיירקס (לא רק בורוסיליקט פיירקס), והוא הותיר תשובה פתוחה לבדיקה אישית על בורוסיליקט, שאינו עונה על שאלתי הספציפית, וזה משך תשובות של פנימיות (רבות שאינן מודעות לחלוטין לחומרים המשמשים). אני באמת מחפש תשובה ספציפית מניסיון אישי עם בורוסיליקט.

השאלה:

ברצוני במיוחד לדעת אם מישהו השתמש ב (זכוכית בורוסיליקט) מאומתת סיר על כיריים למבער גז, ואם הוא בטוח לשימוש קבוע, וב"שימוש רגיל "הייתי מתכוון במפורש:

  1. האם זה בטוח לקחת סיר צונן מהמקרר ללהבה פתוחה מלאה?
  2. האם זה בטוח לקחת סיר שנמצא על להבה פתוחה מלאה (במשך שעה בערך) לתחתית הכיור (מסתכן במעט התזה של מים קרירים)?

OR האם ישנם גורמים מגבילים, ואם כן, מה הם?

אני רק רוצה לוודא שאוכל לטפל בסיר בורוסיליקט באותה הדרך שבה אני עשוי לעשות סיר או מחבת רגיל. ביצעתי כמות מכובדת של מחקר, ולפי מגבלות הטמפרטורה המוצהרות, נראה שזה יכול להיות בסדר, אך לא ראיתי מספיק מידע על ההשפעות של שינוי טמפרטורה מהיר. אז אני באמת מעוניין בחוויות ממש.

פעם ירקתי על נורת ליבון חמה, ואני רק רוצה לוודא שהסיר הזה לא יתפוצץ כמו שעשתה הנורה.

לא הייתי לוקח צלחת בורוסיליקט מהתנור לכיור, אבל אני שם את שלי על תומך סיר ברזל יצוק קר (מעל מבערי הגז הסרק)
כפילות אפשרית של [האם פיירקס בטוח לשימוש במבער גז?] (Https://cooking.stackexchange.com/questions/17970/is-pyrex-safe-to-use-on-a-gas-burner)
לפחות חלק מ"השאלות הדומות "שהיית צריכה לראות קוראות במפורש את ההבדל בין ניסוח פיירקס הנוכחי לזכוכית בורוסיליקט, ומתייחסות ישירות לשאלתך. כמו שכפול המוצע לעיל.
[סרטון החבר'ה של Slow-mo] (https://www.youtube.com/watch?v=xbuvcQrAOSk) רלוונטי כאן. כשפיירקס הולך, זה הולך * מהר *. זה לא סביר פשוט להיסדק.
מרווה הוא גרוע יותר מאשר חימום, אבל רק התזה של מים לא תהיה קריטית. שימו לב שמשמשים במעבדה חימום של כלים כאלה נעשה לעתים רחוקות עם להבה ישירות על הזכוכית - יש רשתות עם שכבת קרמיקה שפועלת כ"כיריים ". זו צורה ירודה לחמם דברים עם להבה חשופה, זה גורם לתגובות רותחים נפיצות, מחוממות-על ולא לדבר על כתמי פיח.
זה תלוי לחלוטין בכוס. מאיפה השגת את הסיר הזה? האם עשית את זה? האם העיצוב המקורי שלו היה במקור כלי מטבח? או שמא זהו "סיר" מסוג אחר שאתה מעוניין להשתמש בו במטבח, למרות שלא זו הייתה מטרתו המיועדת? איך יודעים שמדובר בזכוכית בורוסיליקט? מה עוד אתה יודע על זה? ניסוח? טיפול בחום? יש התקשות כימית? כל זה יהיה חשוב.
@PeterDuniho: הסתכלתי במיוחד על שאלה זו ואחרות לפני שכתבתי תשובה כאן, במקום לסמן ככפול. לדעתי זו שאלה נפרדת לחלוטין שכן פיירקס (למיטב ידיעתי) אינה מייצרת כלי בישול מזכוכית בורוסיליקט שהיא מתייגת כבטוחה לשימוש בכיריים, * בכל מקום בעולם *, והיא לא עשתה זאת בערך 40 שנה. זה עושה את Visions קו של * סוג אחר של זכוכית * (calexium) כי * הוא * בטוח לשימוש כיריים. בינתיים, OP כאן שואל באופן ספציפי על * non * -Pyrex וסיר (ככל הנראה המיועד לשימוש כיריים) * בורוסיליקט *.
@PeterDuniho עדכנתי את שאלתי כדי לטפל בכפילות האפשרית. ראיתי את השאלה הזו, אבל היא לא עזרה. זה משך תשובות לא משכילות לגבי פיירקס, ולמרות שחלק (כולל התשובה העליונה) הכירו בייצור שאינו משתמש בבורוסיליקט בארה"ב, הוא לא ענה על ההשפעה של שימוש בבורוסיליקט. הוא פשוט אמר לנסות את זה. אני מעוניין בתשובות על ניסיון של אנשים שהשתמשו / בדקו בורוסיליקט ביודעין עם פרטים ספציפיים על שימוש בטוח, מכיוון שאין לי שום סירים חד פעמיים לבדוק את עצמי.
@J ... קיבלתי סיר מאמזון (שככל הנראה מלאי אותו מסין) עם הוראות לקידום לקידום מכירות של מומבו-ג'מבו. אז רציתי לעשות קצת מחקר כדי להעריך את הוראות השימוש הבטוח בפועל.
@Hawkeye ובכן, אם הוא נמכר כסיר לשימוש במטבח ופורסם כבטוח לשימוש בטווח גז, המשך להשתמש בו. אם זה נשבר, למד את הלקח שדברים מיובאים זולים מאמזון מגיעים עם מעט תקני איכות מובטחים. יכול להיות שיש לך שתי סירי זכוכית כמעט זהים, אך תלוי באופן ייצורם הם יכולים להיות בעלי עמידות שונה מאוד בפני פגיעות והתעללות בהלם תרמי. אם אתה קונה כלי מטבח איכותיים מחברות טובות אתה יכול לצפות שהם יופיעו כפי שפורסם. אם אתה קונה שטויות זולות מאמזון ... תזרוק את הקוביות ותאכל את ההימור.
@Hawkeye באמת, האדם היחיד שיכול לומר לך אם הסיר שלך בטוח לשימוש במבער גז הוא מי שייצר אותו. אם אתה רוצה תשובה סופית, המקום הטוב ביותר לשאול הוא החברה שייצרה אותה. הם היחידים עם מידע ספציפי על הסיר שלך. אין לנו מידע כזה שנוכל לתת לך תשובה ברורה.
@J ... שאלתי רק מכיוון שהוראות הסיר לא היו ספציפיות בצורה מתסכלת וקבעתי שזה "לחימום מרק" (שהוא שימוש מוגבל למדי ואינו מתייחס לטיפול בטוח), אז רציתי לחוות אחרים. אבל אני באמת מעריך את כל התשומות.
ארבע תשובות:
Athanasius
2019-11-27 08:38:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

ברצוני במיוחד לדעת אם מישהו השתמש בסיר זכוכית בורוסיליקט (מאומת) על גבי כיריים למבער גז

השתמשתי בכלי זכוכית בורוסיליקט במספר מקורות חום שונים, הן בנסיבות מעבדה והן על תנור גז ביתי רגיל.

ואם הוא בטוח לשימוש קבוע, וב"שימוש רגיל "הייתי מתכוון במפורש:

  1. האם ניתן לקחת סיר צונן מהמקרר ללהבה פתוחה מלאה?
  2. האם זה בטוח לקחת סיר שהיה על להבה פתוחה מלאה (במשך שעה או אז) לתחתית הכיור (מסתכן במעט התזה של מים קרירים)?

באופן כללי, לא. כלומר, זה תלוי למה אתה מתכוון ב"בטוח "- זכוכית בורוסיליקט פחות מתנפצת בדרכי נפץ בהשוואה לסוגי זכוכית אחרים. סביר להניח שכלי זכוכית שתוכננו במיוחד לבישול נכשלים בצורה פחות מסוכנת .

אך האם הספינה תשרוד ולעשות דברים כאלה שוב ושוב לאורך תקופה ממושכת? כנראה שלא. בסופו של דבר זה עלול להיסדק. תלוי עד כמה קיים הפרש הטמפרטורות שנחשף אליו, הוא עשוי אפילו להישבר בצורה אלימה יותר. אך סביר להניח שכלי בישול כאלה פשוט ייכשלו על ידי פיתוח סדק (שאז ידליף תוכן).

או האם ישנם גורמים מגבילים, ואם כן, מה הם?

הייתי עיין בתיעוד הספציפי שמגיע עם כל כלי בישול זכוכית לקבלת הנחיות המתאימות לו. (ובמידה וזה לא ברור, לא הייתי ממליץ להשתמש בכלי זכוכית בורוסיליקט על הכיריים אלא אם כן הם מיועדים במיוחד לשימוש כזה. אפילו כלי זכוכית מעבדה ייסדקו בסופו של דבר אם לא משתמשים בהם במקור חום אחיד, ולכן מעבדות נוטים להשתמש במכשירי דיפוזיית חום שונים כאשר משתמשים בלהבה פתוחה בכלי זכוכית.)

לדוגמא, לחברת פיירקס היו סט סירי זכוכית לשימוש בכיריים שנקראו Flameware, שהופסק (אני מאמין) בסוף שנות השבעים. ניתן למצוא הוראות כאן, המציינות (בין היתר):

מחממים בצורה אחידה, תוך שימוש בלהבה נמוכה עד בינונית [...] אל תחמם כאשר היא יבשה או לבשל עד יובש. [...] הוסיפו מים לפני הכנסת האוכל לכדי ערבוב מדי פעם תוך כדי רתיחה. [...] כאשר המנה חמה, הימנעו מזרימת נוזלים קרים. [...] הימנע מהנחת כלים על משטחים לחים או קרים.

כל האזהרות הללו קשורות להימנעות ממתח שנוצר באמצעות שינויי טמפרטורה מהירים, שבסופו של דבר יגרמו לכישלון של סיר. שים לב אלה הן אזהרות לקו פיירקס שתוכנן במיוחד לבישול על הכיריים.

ליצרן סטנדרטי של זכוכית בורוסיליקט לשימוש בכיריים כיום, ראה Trendglas של JENA, שמוצריו כאן מיועדים במיוחד עבור חום ישיר:

עובי הקיר השווה מאוד מבטיח איכויות תרמודינמיות יוצאות מן הכלל, כך שניתן להניח את מוצרי הזכוכית שלנו ישירות על מקורות חום. [...] מוצרי הזכוכית שלנו [...] מראים עמידות גבוהה בפני שינויי טמפרטורה פתאומיים עם הפרש טמפרטורה של 140 ° C / 284 ° F (פי שלושה מזכוכית רגילה או זכוכית קריסטל עופרת)

למוצרי זכוכית אלה יש הוראות כאן. ומסמך זה כולל אזהרות דומות למוצרי פיירקס שנדונו לעיל:

  • [...] השתמש תמיד בחום מפוזר באופן שווה ולעולם לא תחמם את המוצר שלך ב- Trendglas JENA ריק. מקור החום והכוס יחוממו יחדיו.
  • הימנע מקירור פתאומי, אל תניח את הכוס החמה מתחת למים קרים או על רפידות חמות רטובות. [...]
  • רק חימום מזון המכיל מים על הכיריים, לעולם אל תשתמש בו לחימום מזון מוצק או נוזלים שמנים.
  • וודא כי הכיריים אינן קטנות מהכיריים. החלק התחתון של מוצר הזכוכית. [...] בעת שימוש בכיריים גז, אנו ממליצים להשתמש בסורג תנור גז.

בעיקרון, זכוכית היא חומר שיכול להיסדק מהלם תרמי. שום הנדסה לא תעשה כלי זכוכית עמיד ועמיד בפני הלם תרמי כמו סיר מתכת. עם זאת, מדענים משתמשים בזכוכית בורוסיליקט כל הזמן בהליכים מורכבים הכוללים חימום וקירור, וכלי זכוכית מתפוצצים הם נדירים אלא אם כן אתה עושה משהו טיפשי מאוד. אך ניתן לצפות גם לסדקים וכשלים בכלי זכוכית המשמשים שוב ושוב ליישומים הכרוכים במתח תרמי ושינויי טמפרטורה מהירים.

אם תקפיד על הוראות היצרן לסיר שלך ותקח עצות כמו המפורטות לעיל. (הימנעות ממתח תרמי, חימום בהדרגה וכו '), סירי זכוכית מסוימים יכולים להחזיק מעמד שנים רבות או עשרות שנים. ואתה עלול לברוח מדי פעם עם שכחה וטעות. אך גם אם סדקים אינם מופיעים באופן מיידי, לחצים אלו יכולים להצטבר עם הזמן ולבסוף לגרום לכישלון.


ערוך: לאחר קריאת חלק מהתגובות שיש בהן הופיע, רציתי לשלב כמה רעיונות ולהדגיש מחדש נקודה שציינתי לעיל: לא הייתי ממליץ להשתמש בכלי זכוכית בורוסיליקט על גבי הכיריים אלא אם כן הם מיועדים במיוחד לשימוש כזה .

חלק מהתשובות לשאלות קודמות אודות גרסאות בורוסיליקט של פיירקס (עדיין ניתן למצוא, במיוחד מחוץ לארה"ב) טוענות שאולי ניתן לנסות לחמם מיכלי בורוסיליקט (פיירקס או אחרת) את הכיריים, אבל אני ממליץ בחום על כך אלא אם כן מדובר בכלי שכותרתו לשימוש בכיריים או שמתואר בהוראותיו כמתאים לשימוש בכיריים.

לא סתם זכוכית בורוסיליקט עצמה הופכת את הסיר או כלי אחר לבטוח לכיריים. לזכוכית המיועדת לשימוש על הכיריים יש בדרך כלל סטנדרטים גבוהים יותר לייצור. לעתים קרובות הוא אחיד ודק יותר (כמו כלי זכוכית מעבדה) מאשר סוגים אחרים של כלי בישול וכלי מטבח מכיוון שלזכוכית עבה יותר יהיה שיפוע תרמי גדול יותר בין המשטח לחלק הפנימי שעלול להפוך את הזכוכית לפגיעה לשבר. זה עשוי להשתמש בניסוח שונה במקצת של מרכיבים בכוס (כדי להגיב טוב יותר למתח תרמי, ולא להדגיש עמידות). ייתכן שיש לו גם מאפייני עיצוב ספציפיים מבחינת צורתו ושונותו בעובי כדי להסביר את סוג ההרחבה המתרחשת במהלך חימום הכיריים (כלומר, חימום מלמטה) לעומת כלי בישול שבדרך כלל יתרחב יותר בחלקו העליון (מכיוון שאוכל בפנים יהיה קריר יותר בשלבים הראשונים של האפייה, ואילו החלק העליון של צלחת האפייה מזכוכית עשוי להתחמם בלי אוכל במגע ישיר איתה). ואני בטוח שישנן תכונות עיצוב אחרות שהופכות את הזכוכית לבטוחה יותר לשימוש בכיריים.

המשתמש SiHa קישר בין סרטון שמראה מה יכול לקרות אם כלי זכוכית בורוסיליקט לא מחוממים כראוי. כוס המדידה מסומנת במיוחד כלא לשימוש בכיריים, והיא לא מיועדת למתח כזה. כוס מדידה צפויה כנראה רק לקחת את השונות בטמפרטורה הנגרמת על ידי דברים כמו הכנסת מים רותחים, ולא להבה פתוחה המופעלת עליו. אך שימו לב גם שהכישלון הקטסטרופלי בסרטון זה (ופיצוץ קל) קורה ככל הנראה בגלל שני דברים:

  1. חימום לא אחיד של לפיד, שכבר גורם למתח עצום גם ללא הכנסת מים; הכוס השלישית נשברת עוד לפני שהם מורחים עליה מים
  2. עובי הכוס, שנועד להיות עמיד ולעמוד בפני שבירה כאשר מטפלים בו בצורה גסה או מטילה, לא לחימום; העובי מאפשר יותר אנרגיה להצטבר בכוס לפני השבר, מה שמוביל להתפרצות הנפץ, ולא לשבר הקל יותר ממה שהיה עשוי להתרחש בכלי דק יותר

אני לא מתכוון להפחיד מישהו יותר מדי כאן, רק כדי להדגיש את החשיבות של שימוש רק בכלי זכוכית המיועדים לחום ישיר על הכיריים. כפי שציינתי בתשובתי המקורית לעיל, כאשר כלי זכוכית בורוסיליקט המיועדים לחימום ישיר נכשלים, סביר יותר להיסדק (אולי לפצח הרבה , אך עדיין פשוט להיסדק לחתיכות) אם יטופל כראוי. זה יכול ליצור בלגן, אבל זה בדרך כלל לא מסוכן או מתפוצץ אלא אם כן עושים עם זה משהו טיפשי.

לדברים של Arcoflam שהשתמשתי יש אזהרות דומות. דבר אחד שיש לציין הוא שכלי זכוכית במעבדה הם הרבה יותר דקים, כלומר פחות שיפוע טמפרטורה בין פנים וחוץ מאשר כלי בישול עבים יותר. יש לי, ואשתמש שוב בכלי הבורוסיליקט שלי על הלהבה הנמוכה ביותר שתנור שלי ייתן, למשל לשמירה על משהו חם בזמן שמרתי אותו, אבל זה מאוד מקרה קצה.
"מדענים משתמשים בזכוכית בורוסיליקט כל הזמן" - והצלחתי לקנות בזול, או אפילו להשיג כלי זכוכית משומשים בחינם שעברו מספיק מחזורי חימום שהם כבר לא רצו להשתמש בהם, גם אם לא נראו סדקים. כמובן, לעולם אל תשתמש בכוס כזו למטרות אמנות.
@Mołot נהגתי להשתמש בכוס מעבדה מקורית ככוס קפה. זה היה חדש לגמרי מארגז אטום, אבל עדיין הפציע את עמיתי. הייתי מקווה שלא לאכול / לשתות ממעבדות מעבדות * משומשות * יהיה רעיון רע מכדי שצריך לומר, אבל פגשתי בני אדם
@ChrisH בסצנת בירה מלאכה פולנית באמצעות ציוד מעבדה לשתייה היא די באופנה עכשיו - אבל רק בעיצוב מודפס שמזהה בבירור פסטיבל, מבשלת בירה וכו 'כדי להבדיל אותה כמיכלי שתייה.
תודה על הסרטון. נהניתי מזה.
זה בדיוק סוג המידע שחיפשתי. הסיר שלי אמור להיות מיועד לכיריים, הוא דק, והוא נראה בעובי אחיד, אבל כל התמונות שמראות את השימוש מראות להבה נמוכה, והוא מצהיר שהוא סיר מרק. מהמידע והמידע שמסרת, הסקתי ... * זה סיר מרק *, שניתן להשתמש בו רק על להבה נמוכה, ויש להתייחס אליו ... * כמו לזכוכית (כדי לציין את הנראה מובן מאליו)*. תודה על כל הקישורים והמידע המועילים!
eps
2019-11-27 23:29:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

לא .◄

האם זה בטוח לקחת סיר צונן מהמקרר ללהבה פתוחה לגמרי? האם זה בטוח לקחת סיר שנמצא על להבה פתוחה מלאה (במשך כשעה) לתחתית הכיור (מסתכן במעט התזת מים קרירה)?

...

אני רק רוצה לוודא שאוכל לטפל בסיר בורוסיליקט באותה צורה שאוכל בסיר או מחבת רגיל.

התשובות לכל השאלות הללו אינן, ממש לא בטוח. היית משחק ברולטה רוסית, השאלה היא לא אם אלא מתי היא תישבר ותשאיר אותך עם בלגן מסוכן. החומר לא תוכנן לשימוש כך ולא ניתן לטפל בו כמו סיר מתכת. כן, היא נועדה להיות מסוגלת לעמוד בכמויות גבוהות של הלם תרמי, כמו להעביר ממקפיא לתנור, אך להבות פתוחות או שיטות בישול אחרות בכיריים הם עניין אחר לגמרי.

I רק רוצה לוודא שאוכל לטפל בסיר בורוסיליקט באותה צורה בה אוכל בסיר או במחבת רגילה. ערכתי מחקר מכובד ובהתאם למגבלות הטמפרטורה המוצהרות ...

הקישור מראה לך בדיוק מדוע אינך יכול - יש להשתמש בבורוסיליקט רק בטמפ 'סביב 400 C למשך זמן קצר ומתחיל להתרכך ב 800 C. מבער גז יכול להגיע לטמפ 'עד 2000 צלזיוס, ואפילו הלהבות הקרירות הן הרבה מעל 800.

AndyB
2019-11-27 14:53:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

סירי קפה של Chemex עשויים זכוכית בורוסיליקט, ובאתר Chemex נאמר במפורש כי ניתן להשתמש בלהבת גז נמוכה בכדי לשמור על חום הקפה. אבל הייתי דואג לשינויים קיצוניים בטמפרטורה כמו לשים סיר חם מתחת למים זורמים.

nigel222
2019-11-27 17:24:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

הייתי חושב על מצב הכשל במקרה הגרוע ביותר, אם כי לא סביר. הסיר מתנפץ, התוכן כבר לא נתמך על ידי דפנות הסיר.

האם זה יכול לגרום לכך שהטבח נשרף ברצינות? אם מדובר באוכל שהוא נוזלי, כמו מרק, התשובה היא כן. אם הוא מוצק ביסודו, לא.

אם הסיר נמצא בתנור או במיקרוגל, זה מספק מעט כליאה. בלגן גדול, אבל לא חצי ליטר מרק רותח פנה למפשעה של הטבח.

* "מצב כישלון במקרה הגרוע ביותר, לא סביר ככל שיהיה" * לכל סוג של סיר יהיה נפילת ידיות בדיוק כאשר אתה מחזיק אותו על הרצפה, מלא מרק טרי, כשהילד שלך רץ ליד או משהו כזה. זה לא סביר, אבל זה יכול לקרות, נכון? כוונתי היא ש"כל כך סביר ככל שיהיה "הוא מדד נורא כאן, מכיוון שכמעט כל דבר במטבח יכול להרוג מישהו אם אתה מוכן לדמיין תרחיש לא סביר מספיק, ולא מוכח בהחלט.
הידיות אינן נופלות ספונטנית מתבניות אלומיניום או פלדה. הם נאחזים בברגים שלדעתך עבדו משוחררים, ומהדקים אותם מחדש. או מסמרות, ברבים, שלא נשברות מתחת למשקל של סיר. אתה צודק, טורין מרק קרמי הוא מהותי פחות מסיר מתכת. עם זאת, יישום להבה על קרמיקה מגביר מאוד את הלחץ עליה, והוא מחוץ למפרט רוב היצרנים. "עם זאת לא סביר" ... אני לא יכול לחשוב על משפט קצר עבור "עם זאת לא סביר שהכוס תסבול משבר שביר הנגרם על ידי להבה למרות הבטחות היצרן".


שאלה ותשובה זו תורגמה אוטומטית מהשפה האנגלית.התוכן המקורי זמין ב- stackexchange, ואנו מודים לו על רישיון cc by-sa 4.0 עליו הוא מופץ.
Loading...