שְׁאֵלָה:
מה מקור רוטב הדגים באסיה?
nielsbot
2014-07-29 23:43:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

תוהה לגבי ההיסטוריה / מקורותיו של רוטב הדגים, במיוחד באסיה. לא מצאתי כלום לאחר גוגל קצת ...

ידידי טוען שרוטב דגים הומצא באיטליה (הרומאים?). האם מישהו יכול לעזור בבירור?

לרומאים היה [Garum] (http://en.wikipedia.org/wiki/Garum), ככל הנראה רוטב דגים אסייתי [הגיע מאוחר יותר] (http://eurasian-sensation.blogspot.com.es/2011/04/ מקור הדג-רוטב.html)
אחד תשובה:
Jolenealaska
2014-07-30 00:16:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

הוא נקרא garum, ואכן הרומאים הקדומים השתמשו בו, וכך גם היוונים הקדמונים:

Garum הוכן ממעיים של דגים קטנים דרך תהליך של תסיסה חיידקית. הדייגים היו מניחים את מלכודתם על פי סוג הדג וחלקו, ומאפשרים ליצרנים לבחור את החומרים המדויקים שרצו. חלקי הדג נמעכו אז במלח ונרפאו בשמש במשך חודש עד שלושה חודשים. התערובת התסיסה והתמזגה בחמימות היבשה, כשהמלח מעכב את חומרי הריקבון הנפוצים. גארום היה הנוזל הצלול שנוצר בחלקו העליון, נשלף באמצעות מסננת דקה שהוחדרה לכלי התסיסה. המשקעים או הבוצה שנותרו היו הכול. ניתן להוסיף מרתחים מרוכזים של עשבי תיבול ארומטיים. הטעמים היו משתנים בהתאם לאזור, עם מרכיבים לפעמים מגנים פנימיים.

כמו רוטב הדגים של ימינו, הוא היה עתיר מאוד בחומצה גלוטמית, AKA umami.

ב- Sensation Eurasian המחבר אומר:

נראה כי אין שום אזכור היסטורי של שימוש ברוטב דגים באסיה לפני ימי הביניים המוקדמים באירופה, אשר באופן מוזר הוא בערך באותו זמן שהשימוש בו הלך והתמעט בשרידי האימפריה הרומית.

זה מעורר שאלה, נכון? האם המושג נסע, או שמא אסייתים פיתחו אותו באופן עצמאי? מוחות גדולים משלי פועלים לענות סופית על שאלה זו:

... זרמו ממערב למזרח ואומצו בשקיקה על ידי האסייתים בדרך המשי. המתכונים של גרום השתנו והסתגלו ככל שעברו מזרחה והפכו לנוק מם ונם פלא על פי העדפות תרבות ואילו מתנות היו לים האסייתי להציע. ארכיאולוגים ומדעני מזון פועלים לאישור זרימות וקישורים אלה ...

הייצור של רוטב גרגירים ודגים אסייתיים כמעט זהה גם כן. דגים ומלח טריים בפרופורציות מסוימות (המתכונים משתנים מאוד בין 5: 1 ל -2: 1) מרובדים בחביות, בורות חימר או פקקי חרס. בגלל גודלם הרב, טונה נחתכה לפני התסיסה כדי למנוע ריקבון, אך רוב הדגים - במיוחד המינים הקטנים מעובדים בשלמותם ושלמים. ברומא, אורגנו ועשבי תיבול אחרים נוספו בשלב הייצור הן לטעם והן לדיכוי גידול חיידקים, אך שלב זה מושמט במידה רבה בייצור רטבים אסייתיים. לאחר מכן משאירים את כלי הבישול לתסיסה - לפעמים מכוסים או לעיתים מכוסים (קרטגינים ורומיים) בחום ומערבבים מדי כמה ימים עד שבוע כדי להבטיח עיכול אנזימטי של הדגים.

מאת גורמה על דרך המשי

מסקרן ... התגובה הראשונית שלי הייתה שהם חומרים שונים למדי (רוטב דגים אסייתי עשוי בדרך כלל מדגים שלמים) אבל אני פתוח להיות משוכנע.
@logophobe עקוב אחר קישור דרך המשי, אני חושב שתשתכנע.
מגניב! אני מוצא את זה מסקרן במיוחד מכיוון שהוא מתאר כי גרום עשוי גם מדגים שלמים - תמיד שמעתי את זה כמוצר של המעיים שלהם. הנה, יש +1 לצרות שלך.
פשוט ראיתי את זה https://www.scmp.com/lifestyle/food-drink/article/3094604/did-fish-sauce-vietnam-come-ancient-rome-silk-road


שאלה ותשובה זו תורגמה אוטומטית מהשפה האנגלית.התוכן המקורי זמין ב- stackexchange, ואנו מודים לו על רישיון cc by-sa 3.0 עליו הוא מופץ.
Loading...